Mówiąc o potencjale Design Thinking w rozwoju oferty firm, warto przytoczyć przykład wykorzystania tej metodyki nie tylko do tworzenia produktów i usług, ale również do budowania marki i opartej na niej komunikacji. Poniżej przedstawiamy wdrożenie, które dla Nana Joes przygotowało i opisało IDEO – firma projektowa, która jest światowym liderem wykorzystującym podejście Design Thinking.

Nana Joes, firma, którą pokochali klienci w San Francisco, powstała się z chęci prostego pragnienia, by przywrócić ludziom zdrowe śniadania jedzone w domach. Podstawą biznesu było założenie, że dobra żywność wiąże się zdrowymi składnikami, przygotowywanymi ze szczególną dbałością i ostrożnością. Tak też były komponowane produkty oferowane przez Nana Jones i wkrótce firma zyskała oddanych klientów na targowiskach w rejonie zatoki Bay Area. Po tym jak urosła w San Francisco reputacja Nana Joes, firma poprosiła IDEO o zbadanie, w jaki sposób można zmienić tę małą firmę i wyskalować ją w celu przejścia do dystrybucji krajowej, jednocześnie zachowując jej serce i etos rękodzielniczy.

Zespół projektantów IDEO postawił sobie za cel rozwój Nana Joes poprzez opracowanie systemu identyfikacji marki i systemu pakowania, który miałby odwoływać się do oczekiwań klientów, a jednocześnie powinien być prosty pod względem operacyjnym. Cały zespół przyjrzał się bliżej sposobowi pracy firmy i szukał opakowań, aby znaleźć rozwiązania, które można łatwo wyprodukować masowo, ale jednocześnie nadal zachować znajomy charakter ręcznego wytwarzania. Przechodząc przez proces Design Thinking, w tym wypracowując prototypowe propozycje opakowań, trafili oni na lokalne targi rolne, aby przetestować je na żywo, zarówno z lojalnymi, jak i nowymi klientami. Spotkali się również z kupcami detalicznymi, aby sprawdzić, jak marka i opakowanie wyróżniają się na półkach.

Ostateczne wyniki prac obejmowały nowy branding i projekty opakowań dla całej linii produktów podstawowych oraz batoników czy ciastek. Bazując na oczekiwaniach i potrzebach klientów przygotowano więc nie tylko podstawy komunikacji marki, ale przy okazji stworzono rodzinę pokrewnych produktów, które zostały do niej włączone. Etap prototypowania pozwolił zweryfikować, czy przygotowane rozwiązania są odbierane tak, jak założyli to sobie projektanci.

Zastosowane podejście jest charakterystyczne w pracy opartej o Design Thinking, gdzie możemy wyróżnić etap zbierania informacji na temat potrzeb odbiorców, definiowania problemów do rozwiązania, etap kreowania pomysłów oraz ich prototypowania i testowania. Wynikiem takiego podejścia może być opracowanie produktów i usług zbudowanych na podstawie propozycji wartości, odwołującej się do oczekiwań klientów, która jednocześnie staje się podstawą komunikacji marki. W ten sposób Design Thinking sprawdzi się tylko w firmach chcących rozwijać swoją ofertę, ale również w takich, które chcą zdefiniować na nowo komunikację, branding lub pozycjonowanie marki.

Autor: Łukasz Szczęsny, trener i ekspert Design thinking