dlaczego projekty kończą się porażką

Ania,dyrektor generalna w dużej firmie, powierzyła świetnie zapowiadający się projekt jednemu ze swoich menedżerów. Bardzo się cieszyła z rezultatu, jaki miał przynieść. Niestety po zakończeniu efekt okazał się rozczarowaniem i przykrą niespodzianką dla niej. Nie mogła zrozumieć co poszło nie tak. Przecież projekt zapowiadał się tak dobrze.

Historia Ani przypomina Ci dobrze znane sytuacje? Może już nie raz zastanawiałeś się, co się dzieje, że projekt nie kończy się tak dobrze, jak mógł.

Po blisko 15 latach pracy projektowej a także analizując popularny Raport Chaosu, odnoszę wrażenie, że mamy do czynienia z dwoma najważniejszymi obszarami, które powodują porażkę projektu, albo w stosunku do których mówiły, że „niby się udało nie do końca”.

Wieża Bąbel – czyli jak komunikacja prowadzi nas do pączkowania zakresu.

Bąble na głównym zakresie to czasami prawdziwe bliźniaki syjamskie naszego pierwotnego projektu. Praktycznie cała praca kierowników projektu sprowadza się do komunikowania się na różnych poziomach, z różnymi interesariuszami. Bywa, że głównym celem kierownika projektu nie jest nawet osiągnięcie celów projektu, tylko raczej realizacja wypadkowej celów interesariuszy, w tym organizacji. Dopiero ta wypadkowa sprowadza się do celów projektu. Najlepsza nawet chęć sprostania wymaganiom potyka się o różne interesy i potrzeby, co powoduje, że poprawki do zakresu stają się wręcz drugim projektem z osobnym budżetem i zespołem

Zakres projektu – główna wytyczna dla kierownika

 Project Manager to zawód ekscytujący, ale pełny wyzwań. Kierownik projektu stoi pośrodku wszystkich interesów i wymogów stawianych projektowi. Na szczęście ma do dyspozycji szereg narzędzi wspomagających jego pracę i realizację projektu. Zakres, który zostaje ustalony już w celach projektu, to podstawa pracy w projekcie. To miejsce, w którym ustala się jakie zadania zostaną podjęte w trakcie realizacji projektu. Tutaj dużą rolę odgrywa asertywność PMa oraz umiejętne odwoływanie się do zakresu.

Podobają Ci się artykuły? Zapisz się i bądź na bieżąco z nowymi wpisami

„Jaizm”, czyli gdy ego przesłania nasze relacje.

 Drugi obszar dotyczy nie sfery narzędziowej, a sfery tzw. miękkiej. Przeszkodą w braku nawiązywania zdrowych relacji i komunikacji w zespole projektowym jest ego, czyli żartobliwiej „jaizm”. Żeby się przyznać do tego, że projekt się nie udał, potrzeba silnego charakteru zdolnego do pokonywania własnego ego. A któż nie szuka winy wszędzie, tylko nie u siebie?  Nieudany projekt ma konsekwencje finansowe, organizacyjne i nierzadko zawodowe, więc porażki szukamy jak najdalej od siebie.

Kluczowa rola kierownika projektu

Truizmem jest twierdzenie, że sukces ma wielu ojców. Zasadą niepisaną i rzadko podkreślaną jest fakt, że obszar wpływu na projekt ze strony kierownika projektu jest ogromny. Dr Seweryn Spałek z Politechniki Śląskiej wskazuje w swoich badaniach, że ponad 90% sukcesu zawdzięczamy kierownikowi projektu.

Z badań nad przywództwem wynika, że to charakter kierownika projektu jest kluczowy.

To właśnie umiejętności interpersonalne, współpracy czynią z kierownika projektami lider, za którym zespół chce podążać.

Do podstawowych umiejętności możemy zaliczyć:

  • wyciąganie wniosków,
  • przyznanie się do błędu,
  • branie na barki odpowiedzialności i nie obwinia otoczenia,
  • szczególnie swojego zespołu projektowego,
  • docenianie sukcesu zespołu,
  • nie szukanie winnych porażki.

Powyższe dwa obszary potencjalnych problemów w realizacji projektu mają jedną wspólną cechę – komunikację. A to powoduje, że staje się ona kluczową twardą kompetencją kierownika projektu, wbrew temu, co powszechnie nazywamy „umiejętnościami miękkimi”.

Autor: Joanna Pauly – Dyrektor Generalna Szkoły Project Managerów®

Czytaj inne nasze artykuły

Sprawdź, czy nadajesz się na kierownika projektu

sprawdź,czy nadajesz się na pma
Czytaj